Kādu overloku izvēlēties?
17/06/2020
Vēlies iegādāties overloku, jo tas Tev nepieciešams dažādu šūšanas darbu kvalitatīvai pilnveidei?
Jeb meklē tikai tādu vienkāršu, iesācējam?
Kam pievērst uzmanību? Te būs atbildes!
Overloks ir šūšanas iekārta, kas apšuj auduma malas vai sašuj vairākus auduma slāņus kopā, vienlaicīgi nogriežot lieko audumu.
Overloks nav šujmašīna, bet tas ir lielisks šujmašīnas palīgs, lai izstrādājums būtu sašūts kvalitatīvi.
Overloka dūriens ir elastīgs, tādēļ to bieži lieto tieši trikotāžas izstrādājumu malu un vīļu apdarei.
Pateicotes overloka šūšanas ātrumam, tā iegāde būs pareizā izvēle, ja daudz šuj palagus, spilvendrānas, galdautus u.tml.
Overloki iedalās industriālajos overlokos un mājas lietošanai paredzētajos overlokos
- Industriālie overloki ir paredzēti rūpnieciskajai šūšanai, tiem ir lielāka jauda un tie ir specifiskāki.
- Mājas overlokiem parasti ir lielāks šūšanas ātrums kā mājas šujmašīnai, vidēji līdz 1300 dūrieniem minūtē, taču tā ātrums ir vairākas reizes mazāks kā industriālajiem overlokiem, kuriem ātrums ir no 5000 līdz 7000 dūrieniem minūtē. Mājas overloki ir kompaktāki un ar vairākiem dūrienu veidiem. Klasiskā variantā mājas overloki ir paredzēti 3-4 diegu dūrieniem, taču ir arī overloki, kuriem ir iespējami dūrienu veidi ar 2-3-4 diegiem.
4-diegu dūriens:
- 4-diegu dūrienu izmanto lai sašūtu divas vai vairāk auduma kārtas kopā. Visbiežāk šādus dūrienus izmanto trikotāžas apģērbu šūšanai. Šajā gadījumā diegi ir ievērti abās adatās un abos cilpotājos.
- 4-diegu dūrienu izmanto arī malas apdarei, ja nepieciešams īpaši izturīgs apmetinājums.
3-diegu dūriens:
- 3-diegu dūrienus izmanto malu apstrādei, kad diegs tiek ievērts vienā adatā un abos cilpotājos. Atšķirībā no tā, kura no adatām (kreisā vai labā) ir izņemta, veidojas platāks vai šaurāks 3-diegu dūriens.
- Arī mazais rullīša dūriens, ko izmanto plānu materiālu malu apstrādei, ir 3-diegu dūriens. Tad tiek atvienota detaļa, kas nodrošina plakanu vīli un sekojot instrukcijai jānoregulē dūriena garums un platums.
2-diegu dūrienu izmanto ļoti plānu audumu malu apstrādei, kad nepieciešams samazināt diegu skaitu, lai veidotu pēc iespējas plānāku vīlīti. Šajā gadījumā diegs tiek ievērts vienā adatā un vienā cilpotājā.
Atceries! Lai apmetinājums būtu gluds un neķertos, noteikti izņem lieko adatu. Nepietiek, ka neiever tajā diegu.
Overlokam ir dūriena platuma regulētājs, kad pabīdot griezuma nazi tālāk vai tuvāk, vari regulēt dūriena platumu, piemēram, no 5mm līdz 7mm.
Tāpat kā šujmašīnai, arī overlokam vari regulēt dūriena garumu. Klasiskā variantā dūriena garuma amplitūda ir no 2mm līdz 4mm un speciāls garums rullīša dūrienam.
Atceries! Mainot auduma materiālus, vīļu veidus, adatu skaitu, dūriena platumu un garumu, ir jāpielāgo arī diega spriegojums. Ieteicamie rādītāji ir minēti lietotāja pamācībā.
Overloka nazis nogriež lieko auduma malu. Taču to var arī atslēgt (tas paliek nekustīgs) vai nobīdīt tam paredzētā vietā tā, lai būtu iespējama malu apšūšana arī bez liekā auduma nogriešanas. Šo metodi vari izmantot, ja mala ir tieši tik, cik nepieciešams, un nazis var tikai traucēt.
Atceries!
- Nazis ir ļoti ass un pirkstus turi drošā attālumā!
- Lai nazis ilgāk kalpotu, pārliecinies, ka vīlēs, kuras apmetināsi, nav palikušas kniepadatas. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ nazī var palikt robs vai, sliktākā gadījumā, izregulēties kāds no mehānisma posmiem.
Neskatoties uz to, ka sākumā overloka diegu ievēršana liekas mazliet biedējoša, tā parasti ir pavisam vienkārša. Tev tikai jāseko metodiskai diegu ievēršanas krāsu un ciparu shēmai, kura ir attēlota uz overloka. Diegu ievēršana jāveic vispirms cilpotājos, un tikai tad adatās. Sīkāks zīmējums un apraksts ir attēlots lietotāja pamācībā.
Atceries! Kamēr iever diegus, vienmēr atslēdz overloku no elektrības!
Mūsdienās mājas overlokam vairs nav nepieciešamas speciālas overloka adatas. Tam der tās pašas adatas, kas mājas šujmašīnai. Tāpat kā šujot ar šujmašīnu, arī overlokam lieto atbilstoša veida un biezuma adatas, kas ir atkarīgs no izvēlētā auduma materiāla.
Ir ļoti parocīgi, ja overlokam ir atgriezumu lādīte, kuru pēc nepieciešamības vari pievienot vai noņemt. Ja ir sīki atgriezumi, tad tie iekritīs atgriezumu lādītē un neizmētāsies pa galdu un grīdu.
Diferenciāla auduma virzība nozīmē, ka overlokam ir divi apakšējo zobiņu bloki, kuri virza audumu – priekšējais un aizmugurējais. Palēninot vai pāatrinot priekšējo zobiņu kustību, iespējams panākt gludāku šuvi, gadījumos, kad audums mēdz stiepties vai krokoties.
Noņemot daļu no darba virsmas korpusa, veidojas platforma cilindrisku detaļu šūšanai. Tas ir ļoti ērti, ja jāapmetina piedurkne, kakla izgriezums vai mazas apģērba detaļas.
Overlokiem ir iespēja manuāli regulēt pēdiņas spiedienu. Šo opciju izmanto, ja audums nepakļaujas parastajam pēdiņas spiedienam, tas izslīd vai arī ir jāsavieno precīzi sīkas detaļas un svarīgs ir katrs milimetrs.
Papildus galds palielina darba virsmu, un tas, savukārt, ļauj sakārtot šujamo izstrādājumu tā, lai šūt būt ērti un pārredzami.
Ja Tev nekad nav bijis overloks un uzskati sevi par iesācēju šūšanā, tad Tev šobrīd būs vajadzīgi pamata overloka dūrienu veidi, jo Tu nestrādāsi ar sarežģītiem materiāliem, kā arī pārlieku nenoslogosi savu overloku. Pievērs uzmanību, lai Tavam overlokam būtu vismaz sekojošās īpašības:
- Šūšana ar 3 vai 4 diegiem
- Viegla diegu ievēršana, it īpaši – apakšējā cilpotāja diega ievēršana
- Diferenciāla auduma virzība
- Noņemams vai atslēdzams griešanas nazis
- Regulējams dūriena garums un platums
- “Brīvās rokas” jeb “brīvā pleca” platforma
- Iespēja pievienot atgriezumu lādīti
- Iespēja pievienot galda pagarinājumu
Kaut gan šādas īpašības mūsdienās ir gandrīz visiem overlokiem, tomēr, iegādājoties overloku, pievērs tam uzmanību.
Iesācējiem iesakām Brother 1034DX, Brother 343D vai Brother 2104D.
Tev jau ir overloks, kurš ir par vienkāršu Tavām prasmēm un vajadzībām? Jeb Tavs overloks ir savu nokalpojis un tam ir laiks doties atpūtā?
Tad izvēlies overloku, kuram ir tās īpašības, kuras nav tagadējam overlokam:
- Šūšana ar 2, 3 vai 4 diegiem, kas ļaus variēt ar vairāk dūrienu veidiem, kā 2-diegu dūriens un 2-diegu rullīša dūriens
- LED apgaismojums
- Automātiska diegu ievēršana adatās
- Atgriezumu lādīte
- Viegla diegu ievēršana, it īpaši – apakšējā cilpotāja diega ievēršana
- Diferenciāla auduma virzība
- Noņemams vai atslēdzams griešanas nazis
- Regulējams dūriena garums un platums
- “Brīvās rokas” jeb “brīvā pleca” platforma
- Iespēja pievienot galda pagarinājumu
Iesakām Brother 3034DWT vai Brother 4234D
Overlokam izmanto kvalitatīvus diegus. Diegiem nevajadzētu būt rupjākiem par Nr 120. Cilpotājos vari likt vēl plānākus diegus Nr.150- Nr.180. Ņem vērā, ka overloks patērē daudz diegus. Ejošākās krāsas – melno, balto, smilškrāsas un pelēko – vari nopirkt lielajās spolēs. Tas būs gan izdevīgāk, gan ērtāk.
Ir daudz dažādu papildus iespēju bez parastajiem apmetinājuma un sašūšanas dūrieniem. Iegādājoties papildus speciālas pēdiņas, varēsi veidot krokojumu, piešūt gumiju, pērlītes vai veidot dekoratīvus dūrienus.
Kaut gan pēc izskata līdzīgas, bet tomēr overloks un plakanšuves mašīna ir pēc uzbūves atšķirīgas mašīnas, kurām jāveic atšķirīgas funkcijas. Ir ražotāji, kuri piedāvā mašīnu, kas pēc nepieciešamības var tikt transformējama par vienu vai otru. Līdz ar to šīs mašīnas mehānisms ir divreiz sarežģītāks, tam ir dubulta slodze, un arī Tev kā lietotājam būs sarežģīti to lietot katru reizi regulējot to.
Plakanšuves mašīna Tev būs nepieciešama, ja daudz šuj trikotāžas apģērbu un vēlies, lai Taviem šūtajiem izstrādājumiem būtu kvalitatīva izstrādājuma detaļu malu apstrāde ar dubultu nošuvi vai ķēdītes dūrienu.
Pirms iegādājies overloku, ir vērts papētīt piedāvājumu tirgū un ražotājus. Overloki ar līdzīgām funkcijām mēdz būt dažāda cenu aplitūdā. Noteikti ir vērts mazliet piemaksāt par kvalitāti, nevis pēc pāris gadiem pirkt atkal jaunu overloku.
Būtiskākās kvalitātes atšķirības, kurām jāpievērš uzmanība:
- Visbiežāk atšķirība būs izmantotajos materiālos. Lētāki overloki var saturēt vairāk plastmasas un mīkstāka metāla detaļas. Overlokam ļoti svarīga ir izmantotā metāla kvalitāte. Ja izmantotais materiāls ir lētu metālu sakausējums, tad overloks būs lētāks, bet detaļas ātrāk izregulēsies un deformēsies. Var pat gadīties tā, ka skrūvju galviņas nebūs iespējams atskrūvēt, jo metāls būs tik mīksts, ka skrūvgriezim nebūs iegūluma rieviņa. Overlokam jātiek galā ar dažādiem materiāliem, tam ir jāiztur liela slodze un jāšuj pāri vairākiem bieza materiāla slāņiem, tajā pašā laikā arī nazim jātiek galā ar nogriešanu. Saprotams, ka mīksta materiāla nazis to nevarēs veikt.
- Serviss un tehniskais atbalsts. Noskaidro, kur varēsi vērsties pēc palīdzības, ja overlokam būs kas atgadījies, un vai būs pieejamas rezerves detaļas.
- Garantija. Vispirms pārliecinies, ka garantijas remontu būs iespējams veikt Latvijā nevis kaimiņvalstī, jo tā arī mēdz gadīties. Pēc tam noskaidro kāds ir garantijas ilgums. Ražotāja garantija overlokam ir no 2 līdz 3 gadiem. Daži pārdēvēji piedāvā papildus garantiju, ja regulāri veiksi apkopes. Tad garantija būs pat līdz 5 gadiem. Jo garāku garantijas laiku ražotājs piedāvā, jo drošāk vari justies un Tavam overlokam viss būs kārtībā.
Veiksmīgu pirkumu!
TAVS